Który bank wybrać decydując się na kredyt hipoteczny?

To kluczowe pytanie zadaje sobie praktycznie każdy kredytobiorca. Odpowiedź wydaje się na pierwszy rzut oka banalnie prosta – oczywiście ten, który zaproponuje nam najlepsze warunki kredytowe. Natomiast jakim kryterium przy wyborze banku się kierować? Pytać znajomych? Szukać w Internecie? Iść do banku, w którym mam konto? Tracić czas odwiedzając każdy bank po kolei? Czym kierować się przy wyborze banku? Jak nie „naciąć się” na koszty dodatkowe? Co jeśli nie dostanę kredytu? Masa pytań przychodzących do głowy spędza sen z powiek. Problem w tym, że znalezienie optymalnej oferty na kredyt hipoteczny nie jest wcale takie proste. Nie porówna zaś ofert banków ten, kto ma bardzo małą wiedzę w tej dziedzinie.

Pierwsza myśl, to bank w którym mamy konto od lat. Myślimy sobie – skoro jestem ich klientem to dostanę kredyt bez problemu i zbędnych formalności. O tym jak błędne jest to myślenie, może świadczyć fakt, że obecnie w każdym banku przechodzimy takie same procedury sprawdzania zdolności kredytowej, bez żadnej taryfy ulgowej. Ponadto co w sytuacji, kiedy „nasz” bank nie akceptuje naszego źródła dochodu – choćby umowy zlecenie, dochodu z najmu czy działalności gospodarczej lub rolniczej? Co jeśli nie mamy minimalnego wymaganego wkładu własnego? Co jeśli nie spełniamy kryterium wiekowego w danym banku?

Możemy także poświęcić swój czas i w trakcie wolnego spędzić kilka godzin na wizytach w bankach, co w obecnej sytuacji jest średnio komfortowym rozwiązaniem. W każdym usłyszymy, że dostaniemy najlepszą ofertę, a po trzeciej wizycie odechce nam się odpowiadania raz jeszcze na wszystkie, często dociekliwe pytania bankierów. Ponadto obecnie każdy bank by rozpocząć proces kredytowy wymaga sterty dokumentów, a kompletowanie ich do każdego z banku osobno może przyprawić każdego o ból głowy.

Wymienianie się doświadczeniami kredytowymi z przyjaciółmi i rodziną na pewno pozwoli oswoić się z myślą o dużym zobowiązaniu, natomiast pamiętajmy, że każdy ma inne możliwości finansowe i zasada, że znajomi mają kredyt hipoteczny w danym banku to i my tam pójdziemy może spowodować trwałe konsekwencje w postaci mniej atrakcyjnego dla naszego budżetu finansowania swojej wymarzonej nieruchomości. Dodatkowo oferty w bankach zmieniają się bardzo dynamicznie, co za tym idzie, oferta kredytu z danego banku z przed kilku miesięcy może być już nieaktualna. 

Internet jest ogromnym źródłem informacji. Niestety coraz częściej możemy spotkać się z wszelakiego rodzaju „fake newsami” czy niesprawdzonymi merytorycznie informacjami. Skorzystanie z takich „porad” może mieć ogromne konsekwencje finansowe dla naszych decyzji dotyczących kredytu, co za tym idzie narazić nas na dodatkowe, często niepotrzebne koszty. Warto korzystać z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł, choćby na stronie www.open.pl

Wysokość raty to nie wszystko…

Teoretycznie zdawać by się mogło, że najważniejszym kryterium jest wysokość raty. Natomiast mało kto wie, że często pozornie niska rata uwarunkowana jest dodatkowymi rozwiązaniami – np. obowiązkowym ubezpieczeniem od utraty pracy – co znacznie zwiększa miesięczny koszt i całościowy koszt kredytu lub obowiązuje tylko przez krótki okres trwania promocji. Musimy także pamiętać i wziąć pod uwagę fakt, że część banków wymaga obowiązkowego ubezpieczenie na życie, gdzie zdecydowanie lepiej skorzystać ze swojego ubezpieczenia dopasowanego do naszych potrzeb.

Co w takim razie można zrobić, by wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Odpowiedź jest prosta – nie ma banku uniwersalnego i idealnego dla wszystkich. Każdy wniosek kredytowy jest inny, każdy bank inaczej liczy zdolność. Tutaj nieocenioną pomoc niesie sprawdzony i doświadczony ekspert finansowy, który sprawnie przeanalizuje sytuację finansową wg potrzeb i preferencji klienta, oraz przede wszystkim zdolności kredytowej. Zadaniem eksperta jest wybór minimum trzech banków najlepiej odpowiadających kryteriom klienta, tak abyśmy otrzymali zielone światło na finasowanie i mieli możliwość finalnego porównania ofert kredytowych oraz ewentualnych negocjacji. Ekspert finansowy podczas jednego spotkania sprawnie opowie o przebiegu procesu kredytowego, wytłumaczy wszystkie wątpliwości, przygotuje wszystkie dokumenty oraz będzie nadzorować sytuację od A do Z. Wiele spraw można obecnie załatwić drogą elektroniczną, co znacznie usprawnia proces kredytowy. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu, nerwów, stresu oraz pieniędzy i  szybko będziemy się cieszyć wymarzonym lokum. Szczególnie w dzisiejszych czasach bardzo ważne jest by sprawnie i bez zbędnych stresów przejść przez proces kredytowy.